„Błyskawica i piorun to znak gniewu, oburzenia, ale również siły i szybkości działania. Symbol ten funkcjonował także w polskiej symbolice wojskowej”

Pracownicy Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego wystosowali oświadczenie, w którym odnieśli się do błyskawicy – symbolu Strajku Kobiet. Uczeni nazywają próbę połączenia znaku z symboliką faszystowską"świadomą manipulacją lub niewiedzą". 

Błyskawica i piorun to znak gniewu, oburzenia, ale również siły i szybkości działania. Symbol ten funkcjonował także w polskiej symbolice wojskowej”- piszą w oświadczeniu.

Wykorzystywanie go przez Ogólnopolski Strajk Kobiet nie ma nic wspólnego z nadużyciem, gdyż jest to jeden z najdawniejszych, funkcjonujących w wielu kulturach, powszechnie zrozumiałych, archetypicznych wręcz znaków. Wiązanie go z symboliką faszystowską jest albo świadomą manipulacją, albo przejawem niewiedzy”.

Pracownicy naukowi zajęli również stanowisko „wobec nierzetelnego przedstawiania przez niektóre media i polityków źródeł symboliki wykorzystywanej podczas protestów wywołanych orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22.10.2020 roku” i postanowili wyjaśnić genezę spornego symbolu.

Jako badaczki i badacze zajmujący się nie tylko sztuką, ale także rozmaitymi przejawami kultury wizualnej, jesteśmy szczególnie wyczuleni na obraz jako narzędzie komunikacji społecznej i środek kształtowania otaczającej nas rzeczywistości. Z niepokojem obserwujemy więc manipulacje związane z medialnymi i politycznymi komunikatami stanowiącymi część kampanii popierającej orzeczenie Trybunału. We wspomnianych komunikatach symbole wykorzystywane przez protestujących bywają przedstawiane jako faszystowskie lub świadomie do faszyzmu nawiązujące. Sądzimy, że za tymi oskarżeniami nie kryje się merytoryczna argumentacja, lecz jedynie wola zdyskredytowania protestujących i obniżenie poziomu debaty publicznej”.

Rektorka UAM prof. Barbara Kaniewska także wypowiedziała się nt. strajku kobiet i podkreśliła m.in. "nie mogę nie zareagować na »piekło kobiet«, na próbę ich ubezwłasnowolnienia, pozbawiania prawa wyboru w kwestii zdrowia i życia". "Mam nadzieję, że rozlegający się dziś głos kobiet i mężczyzn różnych pokoleń i różnych przekonań zabrzmi na tyle donośnie, by skłonić rządzących do refleksji i dialogu" 

 Prof. Kaniewskiej uważa, że wyrok TK "odbiera kobietom także prawo wyboru i decydowania o własnym życiu" i "jest także ciosem wymierzonym w rozwój nauki": "kwestionuje bowiem sens badań prenatalnych, służących życiu, poszukujących możliwości wczesnych interwencji medycznych w przypadkach, kiedy leczenie takie jest możliwe. Jest wreszcie narzędziem kolejnych, drastycznych podziałów społecznych".

Źródła:

www.onet.pl/styl-zycia/onetkobieta/jest-oswiadczenie-historykow-z-uniwersytetu-warszawskiego-w-sprawie-blyskawicy/g1v50ly,2b83378a

natemat.pl/325471,strajk-kobiet-badacze-z-uw-wydali-oswiadczenie-ws-symbolu-demonstrantow

poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,26467039,list-poparcia-dla-rektorki-uam-nie-powinnismy-sie-odcinac.html

poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,26437966,rektorka-uam-mowi-o-piekle-kobiet-ten-wyrok-to-okrucienstwo.html

warszawawpigulce.pl/historycy-z-uw-wydali-oswiadczenie-w-sprawie-symbolu-strajku-kobiet/